Jubileum Štátneho divadla pripomenie konferencia aj informačný deň

0

V rámci osláv 70. výročia vzniku Štátneho divadla (ŠD) Košice sa bude v piatok v jeho priestoroch konať medzinárodná vedecká konferencia Divadlo v kontexte 70 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny. V salóniku historickej budovy divadla zaznie 13 príspevkov od slovenských, maďarských a poľských nielen divadelných odborníkov.

“Budú sa zaoberať históriou Štátneho divadla Košice a jeho jednotlivých súborov, ale aj spoločensko-politickými okolnosťami vzniku divadla, vývoju divadelníctva, ktorý vzniku Štátneho divadla predchádzal, či architektonickou históriou košickej divadelnej budovy,” priblížil dnes tlačový tajomník ŠD Košice Svjatoslav Dohovič.

V piatok bude zároveň informačný deň, počas ktorého bude pre verejnosť otvorená historická budova divadla. Okrem prehliadok objektu dostanú návštevníci aj informácie o jeho obnove a ďalších aktivitách divadla v sezóne 2015/2016.

Pôjde o sprievodné podujatia projektu obnovy historickej budovy ŠD Košice, ktorý je financovaný z prostriedkov Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR.

Štátna kultúrna inštitúcia v Košiciach pod názvom Východoslovenské národné divadlo bola zriadená 3. júla 1945. Prvú divadelnú premiéru na jej doskách uviedli 15. septembra 1945, išlo o hru Ivana Stodolu Marína Havranová.

(TASR)

Foto: Veronika Janušková 


Napíš komentár


*