Košickí výtvarníci idú za Biľaka pred súd

3

Tretieho februára začne súdny proces s košickými výtvarníkmi a aktivistami Petrom Kalmusom a Ľubošom Lorenzom, ktorí pred rokom pomaľovali červenou farbou krátko po jej odhalení bustu Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci Krajná Bystrá.

P. Kalmus (vľavo) a Ľ. Lorenz tvrdia, že poškodením Biľakovho pamätníka bránili spáchaniu trestného činu.

P. Kalmus (vľavo) a Ľ. Lorenz tvrdia, že poškodením Biľakovho pamätníka bránili spáchaniu trestného činu.

Obaja dostali predvolanie na hlavné pojednávanie na Okresný súd vo Svidníku. Obžalobu mu ešte v novembri podal prokurátor svidníckej prokuratúry Vladimír Hrebeňák. Tvrdí v nej, že výtvarníci sa dopustili poškodzovania cudzej veci a Komunistickej strane Slovenska spôsobili škodu 1617 eur.

Obvinení sa obhajovali, že konali „v nutnej obrane“, lebo sa snažili zabrániť trestnému činu propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd, ako aj trestnému činu popierania a schvaľovania zločinov komunistického režimu. Ten bol podľa nich spáchaný osadením pamätníka.

Kalmus: Prokurátor zlyhal    

Odvolávali sa aj na zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Biľak bol jeho vrcholným predstaviteľom a v roku 1968 spolupodpísal „pozývací list“, na základe ktorého došlo k okupácii Československa. „Prokurátor odborne a profesionálne zlyhal, keď nepochopil, že nie my sme spáchali trestný čin, ale bránili sme jeho spáchaniu,“ hovorí o podanej obžalobe Kalmus.

Na pojednávaní prokurátor navrhuje vypočuť aj predsedníčku prešovskej organizácie KSS a obyvateľov obce, ktorí vypovedali, že odhalili pamätník „rodákovi obce, ktorý sa zaslúžil o rozvoj regiónu“, čo nemalo „žiaden politický podtón, propagovanie politickej strany a ani šírenie ideológie“.

Foto: fb, rok 

Autor

Roman Rokytka

Vyštudoval kombináciu filozofia ­ politológia. Po ukončení pracoval v regionálnom týždenníku Sninské noviny, neskôr krátko v humenskom týždenníku Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Od roku 2004 bol redaktorom východoslovenského denníka Korzár. Začínal v lokálnej redakcii v Michalovciach. V roku 2007 prešiel do centrálnej redakcie v Košiciach. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva v denníku košice:dnes. Píše najmä o súdoch, komunálnej politike, ekonomike a životnom prostredí. Získal niekoľko novinárskych cien. V kategórií najlepší regionálny príspevok v printových médiach za rok 2012 Nadácia otvorenej spoločnosti ocenila jeho články o rodinkárstve v košickom súdnictve. Rovnakú celoslovenskú cenu za rok 2013 dostal za články o zneužívaní funkcie predsedom bytového družstva v Moldave nad Bodvou.

Komentáre (3)

    • ak chceme byt objektivni: Islamisti nicia krestanske historicke pamiatky. Hnevame sa nich vsetci (ja len pre historicku hodnotu, nie pre nej krestanske hodonty). A pritom ziadna organizacia v historii ludstva nema na svedomi tolko vrazd a muceni, tolko frustracii ako krestanstvo. Kto je tu vinny? Ten, kto nici akekolvek dielo ineho je obmedzeny chudak. Ci je to islamista, ci krestan, ci frustrovany obmedzeny vytvarnik. Ako moze niekto, kto by mal mat esteticke citenie urobit nieco take? Cital som, ze na Slovensku mozeme mat vlastny nazor, vlastne citenie a vlastne hodnoty. A nikto v skutocnosti nevie, co sa kedy ako stalo. Este zazijeme vela sprav, ktore budu negovat doterajsie pravdy. Pocuvame ich denne. Ako by sa pacilo ujovi maliarovi, keby som nicil jeho obrazy, lebo sa mi nepaci co vyjadruju? A kto by urcil, co vlastne vyjadruju?

Napíš komentár


*