Dobrovoľníci obnovujú židovský cintorín v košickej Krásnej
Obnova dlhodobo zanedbaného židovského cintorína v košickej mestskej časti Krásna prebieha od minulého roka pod vedením skupiny dobrovoľníkov. Cieľom projektu s názvom Nezabudnutí susedia v Krásnej je nielen revitalizácia pietneho miesta, ale aj pripomínanie histórie miestnej židovskej komunity.

META/Židovský cintorín v Krásnej, Košice – The Jewish cemetery in Krásna, Košice
Podľa informácií regiony.sk, malý židovský cintorín, ktorý sa nachádza v susedstve väčšieho, stále fungujúceho cintorína, pustol od roku 1944 po deportáciách miestnych židov do koncentračných táborov. Roky bol zarastený hustou vegetáciou a ukrytý pred očami verejnosti. Po roku intenzívnej práce je opäť prístupný, pričom dobrovoľníci pokračujú v obnove náhrobkov a úprave celého priestoru s cieľom vytvoriť dôstojné a pietne miesto.
V rámci projektu sa plánuje aj oplotenie cintorína, keďže pôvodný obvodový múr s bránou zostal len v torzálnom stave. Obnova zahŕňa aj osvetu a zapájanie verejnosti prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít. Podľa organizátorov sa na revitalizácii podieľajú nielen brigádnici, ale aj odborníci, ktorí pomáhajú s prekladmi a historickým výskumom v archívoch. Výsledky tohto bádania majú prispieť k lepšiemu poznaniu osudov miestnej židovskej komunity.
Na cintoríne sa doteraz podarilo identifikovať 16 náhrobkov, no odborníci predpokladajú, že pod nánosmi pôdy sa nachádzajú aj ďalšie hrobové miesta. Najstarší zachovaný náhrobok pochádza z 80. rokov 19. storočia, presný rok vzniku cintorína však nie je známy. Podľa dostupných historických informácií židovská komunita v Krásnej patrila pod rabinát v Ždani a v blízkosti cintorína sa kedysi nachádzala aj židovská modlitebňa.
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)

Český exprezident M. Zeman navštívil Košice, sprevádzal ho R. Schuster (FOTO)
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
