Mesto uvoľnilo dopravnému podniku viac ako 2,2 milióna eur na úhradu straty za rok 2021
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) dal hneď po skončení utorkového rokovania mestského zastupiteľstva pokyn na finančný transfer pre Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) vo výške 2,243 milióna eur. Peniaze išli na úhradu straty za rok 2021, ktorú si DPMK uplatňoval ako svoju pohľadávku voči mestu Košice. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

ilustračné, META/Dopravný podnik mesta Košice, a.s.
V schválenom rozpočte na rok 2022 bolo na úhradu straty za predchádzajúce roky pôvodne schválených 1,2 milióna eur. Rozdiel oproti skutočne vykázanej strate predstavoval podľa mesta spomínaných 2,243 milióna eur, ktorý DPMK žiadal dofinancovať a rozhodnutím primátora ich aj dostal. K polovici novembra vyčerpal DPMK z bežných výdavkov rozpočtu 25,13 milióna eur, čo je celá suma, ktorú mal na tieto účely pôvodne schválenú na tento rok.
Vedenie DPMK v priebehu roka žiadalo navýšiť výdavkovú časť rozpočtu mesta o ďalšie finančné zdroje. V polovici septembra v liste požiadali mesto o dofinancovanie vo výške 6,42 milióna eur. V polovici novembra už vyčíslili potrebu dodatočných financií na 7,72 milióna eur. Boli v nich započítané výdavky na naftu a CNG vo výške 1,48 milióna eur, na elektrickú energiu v sume 600-tisíc eur, na splátky úverov a úroky malo ísť 970-tisíc eur a na ostatné výdavky, ako napr. materiál, rôzne služby, mzdy a odvody, ďalších 4,67 milióna eur. Ak by tieto financie nedostali, resp. by im boli krátené, bola by podľa generálneho riaditeľa Vladimíra Padyšáka ohrozená činnosť DPMK a prevádzka mestskej hromadnej dopravy.
Primátor mesta predložil do zastupiteľstva bod, v ktorom navrhoval zvýšiť finančné zdroje pre DPMK o 4,94 milióna eur. Poslanci po dlhej diskusii a sérií hlasovaní schválili návrh na zmenu programového rozpočtu mesta na tento rok. Dopravný podnik po rozhodnutí poslancov dostane z tejto sumy 4,45 milióna eur, zvyšných takmer pol milióna eur má ísť do 22 mestských častí.
Zdroj: (SITA, mt, mlu)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)

Český exprezident M. Zeman navštívil Košice, sprevádzal ho R. Schuster (FOTO)
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
