Ministerstvo školstva pripravuje búranie budovy na Masarykovej v Košiciach
Ministerstvo školstva pripravuje odstránenie opustenej budovy na Masarykovej ulici v Košiciach. „Aktuálne prebiehajú kontrolné procesy projektovej dokumentácie a verejného obstarávania, ktoré sú nevyhnutné pre transparentný a zákonný postup,“ potvrdil v pondelok pre TASR odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

Boris Macko
Ministerstvo má chátrajúci trojpodlažný objekt, ktorý v minulosti slúžil železničnému učilišťu, v správe prostredníctvom Regionálneho úradu školskej správy v Košiciach. „Cieľom je čo najskôr pristúpiť k zbúraniu objektu a následnej sanácii územia, pričom si ministerstvo plne uvedomuje naliehavosť situácie, najmä vzhľadom na blízkosť školy a škôlky. V spolupráci s regionálnymi partnermi robíme všetky kroky, aby sa projekt mohol zrealizovať v najkratšom možnom čase,“ informovalo MŠVVaM SR.
Mestská časť Košice-Staré Mesto minulý týždeň vyzvala štát na urýchlené riešenie problému s budovou na Masarykovej 20. Samospráva poukazuje na už dlhodobo zvýšenú kriminalitu v tejto lokalite, vandalizmus, hluk, prípady požiarov v objekte, sťažnosti obyvateľov, ako aj početné zásahy mestskej polície i hasičov na mieste. „Dochádza tu k opakovaným požiarom, k napadnutiam, prostitúcii, k okupovaniu tejto budovy ľuďmi, ktorí tam nemajú čo robiť,“ povedal novinárom vicestarosta mestskej časti Vladimír Eperješi. Informoval, že za uplynulé dva roky v lokalite došlo k 15 zásahom hasičov a 1722 zásahom mestskej polície, ako aj opakovaným výjazdom zdravotníkov. Zmienil sa aj o drogových deliktoch, ktoré policajti riešia. Ulicu označil za jednu z najnebezpečnejších v mestskej časti aj celom meste. Poukázal pritom i na blízkosť základnej a materskej školy.
Skupina košických aktivistov, naopak, chce zachovať túto historickú budovu a vyhlásiť ju za národnú kultúrnu pamiatku. Vznikla aj petícia za jej záchranu. Jej iniciátor Peter Beňo poukázal na to, že hodnotné historické stavby treba zveľaďovať, ochraňovať, a nie búrať. Petičiari uvádzajú, že trojpodlažná murovaná budova bola postavená pred rokom 1895 ako súčasť železničného komplexu košicko-bohumínskej trate na území mesta a predstavuje hodnotný doklad priemyselnej architektúry druhej polovice 19. storočia.
(TASR, hol mia)
Najnovšie články

Obnova hradu Slanec pokračuje novým prístupovým schodiskom do veže

Internú časť urgentného príjmu UNLP Košice na Rastislavovej dočasne presťahujú

Predpoveď počasia na dnešný deň (16.7.2026)

Spišské trhy prinesú od štvrtka zábavu aj dopravné obmedzenia. Na čo si dať pozor?
Súvisiace články

Internú časť urgentného príjmu UNLP Košice na Rastislavovej dočasne presťahujú

Primátor Polaček predstavil premiérovú električku s klimatizáciou. Spája tradíciu a moderné technológie
