Mostík cez Mlynský náhon je zrekonštruovaný (FOTO)
Mostík cez Mlynský náhon je po mesiaci opäť prístupný širokej verejnosti. Pri prácach boli zrekonštruované drevené časti, kovová konštrukcia mosta má nový náter a bola spevnená časť, ktorou denne prechádzajú obyvatelia Košíc. O ukončení prác informuje Správa mestskej zelene v Košiciach.

META/Správa mestskej zelene v Košiciach
Mostík bol uzatvorený pred mesiacom, najmä kvôli zlému stavu drevených častí mosta. ,,Aj na základe podnetov verejnosti mestská zeleň spevnila pochôdznu časť. Prechod cez mostík je teraz príjemnejší a istejší aj pre starších ľudí. Najväčšiu vizuálnu zmenu priniesol nový náter, ktorý zakryl grafity,“ informuje Správa mestskej zelene v Košiciach.
Plánované zmeny na Mlynskom náhone
Kolektív autorov Tomáš Hanáček, Katarína Fejo a Katarína Gloneková, sa stal víťazom krajinársko-urbanistickej súťaže Revitalizácia Mlynského náhonu, ktorú koncom júla vyhlásilo Mesto Košice. Ešte v septembri vybrali porotcovia na základe zaslaných portfólií spomedzi 15 prihlásených účastníkov päť najlepších kolektívov. Cieľom súťaže bolo nájsť najvhodnejšie riešenie na premenu 14-hektárovej zóny nachádzajúcej sa v širšom centre mesta na významný oddychovo-rekreačný prvok s vodným tokom. Ďalšími dôležitými parametrami bol aj rozvoj a udržanie biodiverzity v mestských podmienkach.
Cieľom je upokojenie dopravy
Autori víťazného návrhu vidia Mlynský náhon ako prvok identity mesta, ktorý by sa mohol meniť po etapách. Ich víziou je „ukľudnenie dopravy“ v danom území tým, že by na Gorkého ulici ubudol jeden zo súčasných štyroch jazdných pruhov. Zároveň by na Mlynskom náhone vznikli “mikropriestory”, ktoré by predstavovali miesta komunitného života s rôznym zameraním.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poznáte ich? Aj Košice majú svoje maratónske LEGENDY
Voda v Mlynskom náhone by predstavovala „živú rieku“, ktorá by slúžila aj na vodné športy a člnkovanie. V rámci ďalších rekreačných aktivít sa kladie dôraz aj na vybudovanie chodníkov pre peších a cyklistov. Návrh sa sústredil aj na Vodácky klub na ľavom brehu Mlynského náhonu neďaleko mosta na Hlinkovej ulici, kde by vzniklo pomyselné prepojenie medzi týmto tokom a Hornádom.
Na to by nadväzoval ,,skatepark“ osadený do plochy zelene na jeho pravom brehu. Pri Rokoku sa navrhuje vodná záhrada ako prvok systému adaptačných opatrení na klimatické zmeny. Návrh zároveň uvažuje s kreatívnym riešením premostenia pri Rokoku a odkrytím podzemnej časti Mlynského náhonu od zastávky MHD Mlynská bašta a jeho predĺžením k Jumbo centru. Viac o projekte sa dočítate TU.
Galéria











(NM)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)

Český exprezident M. Zeman navštívil Košice, sprevádzal ho R. Schuster (FOTO)
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
