Na juhovýchodnom obchvate mesta sa uskutočnilo prvé pilotné sčítanie vozidiel
Mesto Košice v pondelok (6.10.) zrealizovalo pilotné sčítanie vozidiel na novootvorenom juhovýchodnom obchvate R2. Sčítanie v úseku pri Valalikoch potvrdilo, že v čase rannej špičky medzi 7.00 a 9.00 hod. sa z intravilánu mesta presunie po novej ceste veľké množstvo vozidiel. Podľa prepočtov zmizla vďaka obchvatu v tomto čase z mesta kolóna vozidiel dlhá 7 kilometrov.

Mesto Košice
V rannej špičke bolo v uvedenom úseku počas 90 minút napočítaných 1 100 vozidiel. V smere na Miškovec prešlo úsekom 757 vozidiel, z toho 261 vozidiel nad 3,5 tony. V smere na Prešov to bolo 343 vozidiel, pričom viac ako polovicu tvorili vozidlá nad 3,5 tony.
„Obchvat musíme využívať naplno – je to náš najlepší nástroj na odklon tranzitnej dopravy mimo sídlisk a obývanej oblasti. Pilotné meranie ukazuje, že úľava prichádza v meste už po siedmej ráno a stovky vozidiel už využívajú nový obchvat. V najbližších dňoch doplníme mestské merania a dronový záznam a ďalšie merania, aby sme na základe výsledkov nastavili signálne plány na svetelných križovatkách či preferenciu MHD,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.
Mesto bude v monitoringu dopravy pokračovať a plánuje aj dronové meranie s cieľom overiť prvotné dáta z pilotného sčítania a overiť tok a množstvo vozidiel na obchvate. Monitoring pomocou dronu bude prebiehať v rovnakej lokalite pri Valalikoch a tiež na vybranom dopravnom uzle v meste. Sčítanie vozidiel tranzitnej kamiónovej dopravy plánuje po 2 mesiacoch od otvorenia R2 aj Národná diaľničná spoločnosť.
Na križovatke pod mostom VSS upravili zelenú na semaforoch
V súvislosti s otvorením obchvatu a presmerovaním tranzitnej dopravy mesto uplynulý týždeň vykonalo monitoring premávky na križovatke Južná trieda-Nižné Kapustníky-Alejová v čase rannej a poobednej špičky. Na základe výsledkov monitoringu došlo k úprave signálneho programu a dĺžky signálnych skupín, ktoré boli najviac vyťažené z hľadiska intenzity premávky.
Zelený signál pre odbočenie z Južnej triedy smer Nad jazerom a pre priamy smer z Barce na Južnú triedu sa zvýšil o 10 sekúnd. Išlo o najviac vyťažené smery najmä v čase rannej špičky. Pre ľavé odbočenie z Barce na Alejovú sa zelený signál zvýšil o sedem sekúnd. Zároveň sa znížil zelený signál pre ľavé odbočenie z mosta VSS v smere do Barce.
(TS)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)

Český exprezident M. Zeman navštívil Košice, sprevádzal ho R. Schuster (FOTO)
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
