Štát podporí nové pracovné miesta na východnom Slovensku
Štátna podpora v oblasti získavania a výberu zamestnancov, ich zaškoľovania a výcviku, ako aj podpora mobility za prácou a tvorby nových pracovných miest. To boli hlavné témy stretnutia štátneho tajomníka ministerstva práce Juraja Káčera a CEO Volvo Cars Slovakia Björnom Helldénom v Bratislave. Ponuku ministerstvo práce predstavilo v nadväznosti na rozhodnutie investora postaviť závod v obci Valaliky pri Košiciach. Investor spolu s dodávateľskými

BH
Štátna podpora v oblasti získavania a výberu zamestnancov, ich zaškoľovania a výcviku, ako aj podpora mobility za prácou a tvorby nových pracovných miest. To boli hlavné témy stretnutia štátneho tajomníka ministerstva práce Juraja Káčera a CEO Volvo Cars Slovakia Björnom Helldénom v Bratislave.
Ponuku ministerstvo práce predstavilo v nadväznosti na rozhodnutie investora postaviť závod v obci Valaliky pri Košiciach. Investor spolu s dodávateľskými firmami prinesie na východné Slovensko až 13-tisíc nových pracovných miest. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v tlačovej správe.
Štátny tajomník Juraj Káčer spolu s generálnym riaditeľom Ústredia práce Karolom Zimmerom s investorom diskutovali o možnostiach spolupráce a podpory štátu v oblasti zamestnanosti v Košickom a Prešovskom regióne. Priestor dostali aj otázky týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov, vrátane pracovných podmienok a ochrany práce.
„Som hlboko presvedčený o pozitívnom vplyve tejto investície na znižovanie nezamestnanosti v regióne. Okrem vytvárania priaznivých pracovných podmienok a vyplácania spravodlivej mzdy je pre ministerstvo práce dôležité, aby mali zamestnanci vytvorené aj podmienky na zosúlaďovanie pracovného a rodinného života. Sociálny rozmer investičnej príležitosti vidím aj v sceľovaní rodín v regióne po návrate zamestnancov zo zahraničia či západného Slovenska,“ uviedol na stretnutí štátny tajomník Juraj Káčer, ktorý svojou aktívnou účasťou na rokovaniach so švédskym investorom prispel k získaniu tejto významnej investície pre Slovensko.
Konkrétne možnosti štátnej podpory v oblasti služieb zamestnanosti predstavil na stretnutí generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer. Ide predovšetkým o podporu pri získavaní a výbere zamestnancov, ako aj podporu dochádzania za prácou. V rozhovore venovali pozornosť aj tvorbe nových pracovných miest a pracovnému uplatneniu osobitných skupín občanov.
„Ide napríklad o podporu z fondu Just Transition Fund. Vznikne tak priestor pre vytvorenie nových pracovných miest pre zamestnancov zo zanikajúcich odvetví a zabezpečenie ich potrebnej kvalifikácie pre novú prácu,“ uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.
Na východnom Slovensku evidujú dlhodobo vysokú nezamestnanosť. V Košickom a Prešovskom kraji je dokopy až 85-tisíc nezamestnaných, pričom viac ako jednu tretinu tvoria osoby do 34 rokov. Navyše aktuálne pracuje v zahraničí viac ako 46-tisíc ľudí z košického regiónu. Nové pracovné príležitosti môžu byť motiváciou pre týchto ľudí vrátiť sa späť do regiónu k svojimi rodinám. Moderný závod na výrobu elektromobilov vznikne v obci Valaliky v okrese Košice-okolie. Na východné Slovensko sa tak opäť vráti priemyselná výroba, ktorá má v regióne svoju dlhodobú tradíciu. Piata automobilová fabrika na Slovensku má so sebou priniesť investíciu vo výške 121 miliónov eur.
Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)

Český exprezident M. Zeman navštívil Košice, sprevádzal ho R. Schuster (FOTO)
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
