V Košiciach pribudla pätnásta nelegálna osada (FOTO)
K štrnástim nelegálnym osadám v rôznych mestských častiach Košíc pribudla počas jari pätnásta. Nachádza sa v húštine nad Americkou triedou, kde niekoľko ľudí žije v provizórnych chatkách postavených pod elektrickým vedením v ochrannom pásme. Obyvatelia sa do mestských útulkov zatiaľ presunúť neplánujú.

META/Anna Súkeníková
Podľa portálu Korzár, do novej lokality vedie úzky panelový chodník, ktorý neskôr strieda prašná cestička. Obytné chatky, ukryté v lese, vznikli bez povolení na súkromných pozemkoch. Miesto je v pešej dostupnosti od Sídliska Ťahanovce. Policajné hliadky a vedenie mestskej časti evidujú viacerých obyvateľov. V jednej z chatiek žije muž v dôchodkovom veku, ktorý má trvalý pobyt v meste a žije zo starobného dôchodku. V minulosti už využíval služby útulku Oáza, no pre konfliktné správanie mu bol pobyt ukončený. Aktuálne opäť žiada o sociálny byt. V ďalšom obydlí žije žena so svojím partnerom a troma deťmi. Tá dlhodobo žije v provizórnych podmienkach a o presťahovanie do zariadenia sociálnych služieb nejaví záujem.
Na novovzniknuté chatky upozornila Národná diaľničná spoločnosť. Mestská polícia a sociálne oddelenie magistrátu následne vykonali monitoring. Podľa vedenia mesta sa pripravujú ďalšie kroky na riešenie situácie. Vlastníci pozemkov boli zo strany mestskej časti vyzvaní na odstránenie nelegálnych stavieb. Výzvy zatiaľ ostali bez odozvy. Zástupcovia mestskej časti upozorňujú, že situácia nie je dlhodobo udržateľná a chatky musia byť odstránené. Zároveň deklarujú snahu obyvateľov osady usmerňovať a hľadať riešenia v spolupráci so sociálnymi pracovníkmi.
Nelegálne obydlia bez vody a elektriny vznikajú podľa odborníkov z organizácie Človek v ohrození najmä z dôvodu absencie alternatívneho bývania. Ľudia žijúci v generačnej chudobe nemajú reálnu možnosť voľby a často sa rozhodujú medzi dvoma nevyhovujúcimi riešeniami. Mnohí sa zároveň odmietajú začleniť do štandardných zariadení z dôvodu zvyklostí či existenčných obáv. Organizácie zamerané na sociálnu inklúziu upozorňujú, že riešenie týchto problémov je možné len cez dlhodobé programy, ktoré spájajú podporu v bývaní, zamestnanosti, vzdelávaní a komunitnej práci.
Podľa odhadov žije v Košiciach takmer 2 000 ľudí bez domova. Kapacita zariadení krízového bývania v meste postačuje len pre približne 600 osôb. Najväčšie zariadenie – Oáza v Bernátovciach – poskytuje prístrešie pre približne 350 ľudí. Mesto Košice v spolupráci s neziskovými organizáciami zrealizovalo v októbri 2024 posledné sčítanie ľudí bez domova. Výsledky budú zverejnené v najbližších týždňoch.
Galéria
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)

Český exprezident M. Zeman navštívil Košice, sprevádzal ho R. Schuster (FOTO)
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
