Zamestnancom i seniorom sa uľaví vďaka novým pomôckam
V krajských zariadeniach sociálnych služieb pribudnú počas marca a apríla nové pomôcky. Konkrétne ide o 18 sprchovacích ležadiel a 78 evakuačných podložiek v hodnote takmer 123-tisíc eur. Stane sa tak vďaka cezhraničnému projektu Zlepšenie služieb zdravotnej starostlivosti v sociálnych zariadeniach.

screenshot/Košický samosprávny kraj/FB
Tento projekt je financovaný z programu ENI Cezhraničná spolupráca Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2014 – 2020. Informoval o tom hovorca Košického samosprávneho kraja Michal Hudák.
Aj napriek tomu, že termín ukončenia projektu Improving Health Care Services in Social Facilities bol október 2021, z dôvodu pandémie a konfliktu na Ukrajine bola jeho realizácia predĺžená do konca apríla tohto roka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košiciach vzniklo jedno z najmodernejších zariadení sociálnych služieb
„Starostlivosť o chorých alebo skôr narodených východniarov po novom zjednoduší špeciálne sprchovacie ležadlo. To poputuje do jedenástich župných zariadení sociálnych služieb. Spolu 78 kusov evakuačných podložiek pod matrac zas rozdistribuujeme do štyroch zariadení sociálnych služieb v kraji. Pomôcky tak doplnia pásové schodolezy i zdvíhacie zariadenia pre imobilných, ktoré vďaka rovnakému projektu pribudli do zariadení ešte vlani,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Kam pomôcky poputujú?
Sprchovacie ležadlá nájdu svoje miesto v zariadeniach v Prakovciach, Strážskom, Košiciach, Rožňave, Šemši, Trebišove, Kráľovciach i Rakovci nad Ondavou. Ich výhodou je inovatívne ergonomické prevedenie strednej časti, ktoré umožňuje opatrovateľovi pracovať bližšie ku klientom. Tým zas poskytuje pohodlnú, bezpečnú a dôstojnú hygienu aj samotnému pacientovi.
Podložky pod matrac poputujú do Trebišova, Rožňavy, Barce a Košíc. Pomôžu v prípade rýchlej a bezpečnej evakuácie klientov, ak dôjde napríklad k požiaru, keďže sú vyrobené z nehorľavého materiálu. Presun evakuovaného do bezpečia tak zvládne bez väčších problémov aj jeden zamestnanec.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Po rozsiahlom požiari je Domov dôchodcov zdevastovaný na 40 percent
Celkový rozpočet projektu pre troch partnerov predstavuje viac ako 376-tisíc eur, pričom zo zdrojov programu ENI košická župa získala na spomínané pomôcky či školenia zamestnancov bezmála 179-tisíc eur. Do projektu sú ešte okrem župy zapojení aj dvaja partneri z Užhorodu z Ukrajiny.
Zdroj: SITA (mlu, DSE)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)

Český exprezident M. Zeman navštívil Košice, sprevádzal ho R. Schuster (FOTO)
Najnovšie články

Finančná správa a Ministerstvo vnútra spájajú sily: nový tím „Daňový štít“ mieri na podvody za desiatky miliónov eur

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády
