Narodeniny majstra Leopolda Horovitza oslávili komorným koncertom
Slávny maliar, košický rodák Leopold Horovitz, ktorý portrétoval cisárovnú Sissi i cisára Františka Jozefa I., by sa 2. februára dožil 180 rokov. Východoslovenské múzeum, v ktorom je nainštalovaná veľkolepá výstava Leopold Horovitz Stratený – nájdený, si jeho narodeniny pripomenulo naozaj štýlovo. Priamo vo výstavných priestoroch pred obrazmi vytvorenými štetcom geniálneho maliara zorganizovali komorný koncert sláčikového
Slávny maliar, košický rodák Leopold Horovitz, ktorý portrétoval cisárovnú Sissi i cisára Františka Jozefa I., by sa 2. februára dožil 180 rokov. Východoslovenské múzeum, v ktorom je nainštalovaná veľkolepá výstava Leopold Horovitz Stratený – nájdený, si jeho narodeniny pripomenulo naozaj štýlovo.
Priamo vo výstavných priestoroch pred obrazmi vytvorenými štetcom geniálneho maliara zorganizovali komorný koncert sláčikového kvarteta Kombozet s názvom Narodeniny u Horovitzovcov.
[ad][/ad]
„Stoosemdesiate narodeniny sa neoslavujú každý deň. Keďže Horovitz žil v časoch, keď sa ešte ľudia oddávali muzicírovaniu, práve takto mohli vyzerať oslavy jeho narodenín. Preto sme sa v rámci výberu programu sústredili na diela, ktoré mohli v časoch, keď maliar žil, znieť vo viedenských salónoch,“ povedal na úvod riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Polák.
Najznámejšia časť Mozartovho diela Malá nočná hudba, Ivanoviciho valčík Dunajské vlny, či Brahmsov Uhorský tanec číslo 5 preniesli spolu so štýlovým prostredím a Horovitzovými dielami niekoľko desiatok poslucháčov do atmosféry druhej polovice 19. storočia. Zaznela aj Unter Donner und Blitz polka Johanna Straussa, ktorú Horovitz tiež portrétoval. Prídavkom kvarteta, ktorý prijali poslucháči s uznaním, bola Dvořákova Humoreska. Vydarené podujatie zakončila čaša šampanského, ktorou si účastníci koncertu uctili pamiatku geniálneho portrétistu.
foto: Iveta Vaculová
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Folklórny súbor Podpoľanec predstaví v Košiciach program o K. A. Medveckom

Rezort kultúry spolu so Slovenským národným múzeom pokračujú v obnove hradu Krásna Hôrka

Na úteku! Fenomén filmu noir opäť v Košiciach.

Nová mobilná hra prepája zábavu a objavovanie gotických kostolíkov na Gemeri

Zamestnanci Múzea Betliar odmietajú tvrdenia Šimkovičovej a Predajňovej

Krištáľové krídlo si odniesli výnimočné slovenské osobnosti, medzi nimi aj Rudolf Schuster

Košice zažijú prvý InterCity Rave

Ministerstvo kultúry zrušilo bezplatné vstupy do múzeí a galérií

Ministerstvo odhalilo náklady na novú nahrávku hymny, bude stáť 46 500 eur!

Mladí aj dospelí výtvarníci z Košíc môžu zabojovať o Cenu Vojtecha Löfflera

Film noir sa vracia do Košíc

Francúzska filmová hviezda Alain Delon zomrel: Odišla legenda európskeho filmu
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
