Opera Štátneho divadla uvedie Góreckého Symfóniu žalostných piesní so Slávkou Zámečníkovou
V sobotu 20. novembra uvedie opera Štátneho divadla Košice (ŠDKE) premiérovo 3. symfóniu poľského skladateľa Henryka Góreckého, ktorá sa v poslednej dekáde minulého storočia stala jedným z najväčších hitov modernej klasickej hudby. Sólistkou večera bude vychádzajúca hviezda nielen slovenskej, ale aj svetovej opernej scény, sopranistka Slávka Zámečníková a výnimočné dielo s orchestrom opery hudobne naštuduje

Júlia Lengeňová
V sobotu 20. novembra uvedie opera Štátneho divadla Košice (ŠDKE) premiérovo 3. symfóniu poľského skladateľa Henryka Góreckého, ktorá sa v poslednej dekáde minulého storočia stala jedným z najväčších hitov modernej klasickej hudby. Sólistkou večera bude vychádzajúca hviezda nielen slovenskej, ale aj svetovej opernej scény, sopranistka Slávka Zámečníková a výnimočné dielo s orchestrom opery hudobne naštuduje šéfdirigent Peter Valentovič. Informoval o tom Svjatoslav Dohovič zo ŠDKE.
Keď v roku 1977 zaznela po prvý krát 3. symfónia Henryka Góreckeho, Symfónia žalostných piesní, na festivale vo francúzskom Royane, nikto si toto pozoruhodné dielo obzvlášť nevšimol. Kritika symfóniu prijala veľmi chladno a označila ju dokonca za tonálnu a teda spiatočnícku. V roku 1993 sa však v rebríčku najhranejších hitov vo Veľkej Británii objavilo CD s nahrávkou tohto diela s americkou sopranistkou Dawn Upshaw pod taktovkou Davida Zinmana. V USA sa udržala 38 týždňov na čele rebríčka klasickej hudby a predalo sa celkovo viac ako milión CD nosičov. „Možno v tej skladbe ľudia našli niečo, čo potrebovali – možno som pre nich objavil niečo kedysi stratené“, povedal po svetovom úspechu svojej skladby Henryk Górecki.
„V prvej časti Górecki zhudobnil žalospev Márie nad jej synom, pochádzajúci z kláštora z 15. storočia, v druhej časti nápis z cely gestapa v Zakopanom a v tretej sliezsku ľudovú pieseň z času poľských povstaní, opisujúcu hlboký žiaľ matky nad synom, padlým vo vojne,“ uviedol riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth.
Premiéra Góreckého 3. symfónie bude aj prvým vystúpením sólistky Viedenskej štátnej opery Slávky Zámečníkovej na javisku Štátneho divadla Košice. Mladá sopranistka zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je členkou stáleho ansámblu Viedenskej štátnej opery, kde sa s obrovským úspechom hneď v prvej sezóne predstavila vo viacerých známych operných postavách, výnimočné bolo jej stvárnenie Poppey v Monteverdiho Korunovácii Poppey. Ako držiteľka štipendia Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung v rámci operného štúdia sa v rokoch 2017 až 2019 predstavila aj vo viacerých operných inscenáciách v Berlínskej Staatsoper, s úspechom stvárnila aj postavu Sophie v Massenetovom Wertherovi v pražskom Národnom divadle.
Slávka Zámečníková vystúpila na mnohých medzinárodných operných a koncertných pódiách. V rámci festivalu Pražská jar 2018 sa predstavila s Varšavskou filharmóniou v Mahlerovej 4. symfónii, pod taktovkou Simona Rattle debutovala v Hamburgskej Elbphilharmonie ako Chasseresse, vystúpila tiež na známych nemeckých festivaloch Rheingau Musik Festival a Mecklenburg-Vorpommern Festspiele a na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči sa predstavila s Mozartovým Requiem. Vrámci Internationale Maifestspiele 2019 debutovala ako Ilia v Hessisches Staatstheater Wiesbaden.
(SITA, mlu;jme)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Folklórny súbor Podpoľanec predstaví v Košiciach program o K. A. Medveckom

Rezort kultúry spolu so Slovenským národným múzeom pokračujú v obnove hradu Krásna Hôrka

Na úteku! Fenomén filmu noir opäť v Košiciach.

Nová mobilná hra prepája zábavu a objavovanie gotických kostolíkov na Gemeri

Zamestnanci Múzea Betliar odmietajú tvrdenia Šimkovičovej a Predajňovej

Krištáľové krídlo si odniesli výnimočné slovenské osobnosti, medzi nimi aj Rudolf Schuster

Košice zažijú prvý InterCity Rave

Ministerstvo kultúry zrušilo bezplatné vstupy do múzeí a galérií

Ministerstvo odhalilo náklady na novú nahrávku hymny, bude stáť 46 500 eur!

Mladí aj dospelí výtvarníci z Košíc môžu zabojovať o Cenu Vojtecha Löfflera

Film noir sa vracia do Košíc

Francúzska filmová hviezda Alain Delon zomrel: Odišla legenda európskeho filmu
Najnovšie články

Finančná správa a Ministerstvo vnútra spájajú sily: nový tím „Daňový štít“ mieri na podvody za desiatky miliónov eur

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády
