Zo Štátneho divadla chce mať riaditeľ národné
Spolu deväť premiér plánuje počas svojej 76. divadelnej sezóny ponúknuť Štátne divadlo (ŠD) Košice. Niektoré z nich chceli uviesť v uplynulej sezóne, na obdobie 2020/2021 ich presunuli pre koronakrízu. Ako na štvrtkovej (3. 9.) tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ divadla Ondrej Šoth, chce dosiahnuť, aby bolo ŠD Košice opäť národným divadlom. Návrat k histórii Choreograf
Spolu deväť premiér plánuje počas svojej 76. divadelnej sezóny ponúknuť Štátne divadlo (ŠD) Košice. Niektoré z nich chceli uviesť v uplynulej sezóne, na obdobie 2020/2021 ich presunuli pre koronakrízu.
Ako na štvrtkovej (3. 9.) tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ divadla Ondrej Šoth, chce dosiahnuť, aby bolo ŠD Košice opäť národným divadlom.
Návrat k histórii
Choreograf a režisér Šoth je na čele košického divadla od 1. júna. Do funkcie ho na základe výsledku výberového konania vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).
„Mojou víziou je, aby sa Košice stali scénou národného divadla. Tak, ako to v histórii bolo,“ povedal. Podľa neho košickému divadlu tento titul právom patrí a bežne ho používajú divadlá, v ktorých funguje operný, baletný a činoherný umelecký súbor. „Národná scéna je predsa len národná scéna. Má to nejaké postavenie,“ povedal s tým, že je dôležitá spolupráca aj konfrontácia so Slovenským národným divadlom (SND) v Bratislave, čo by otvorilo cestu k umeleckej tvorbe.
[ad][/ad]
Projekty zo zákulisia
Zároveň chce divadlo otvoriť mladým umelcom či deťom. Plánuje tiež spolupracovať so školami či vyšším územným celkom. Okrem iného pripravuje projekty zo zákulisia. V prípade jeho opätovného zatvorenia pre verejnosť z dôvodu pandémie nového koronavírusu hovorí Šoth o streamovaní predstavení. „Keď nebudú žiadne finančné prostriedky – na budúci rok sa môže aj to stať, tak sme pripravení obnoviť nejaké tituly, ktoré boli úspešné, a robiť veci komorne,“ uviedol s tým, že divadlo je ekonomicky spravované „veľmi pekne“.
[ad2][/ad2]
Dotknú sa aj pandémie
Tri premiéry v začínajúcej sezóne má vo svojom programe opera, štyri činohra a dve balet. Prvou premiérou bude 25. septembra pôvodná slovenská hra s názvom Borodáč alebo Tri sestry. Táto inscenácia je súčasťou osláv 100. výročia profesionálneho divadla na Slovensku. V októbri je naplánovaná autorská baletná inscenácia Rudolf Nurejev a v novembri sa v rámci prvej opernej premiéry Roberto Devereux v úlohe Alžbety I. predstaví Edita Gruberová.
Podľa riaditeľa činohry Antona Konrenčiho koronakríza možno vyprovokuje väčšie umelecké diela. Ako povedal, najväčšou výzvou je nájsť spôsob, ako reflektovať nové skutočnosti. Témy pandémie sa podľa neho dotkne inscenácia s pracovným názvom Projekt Dekameron ’21, ktorej premiéra je naplánovaná na 14. mája 2021.
Opera v Historickej budove
27. 11. a 1. 12. 2020: Gaetano Donizetti: Roberto Devereux
26. a 27. 2. 2021: Jules Massenet: Werther
25. 6. 2021: Emmerich Kálmán: Vojvodkyňa z Chicaga
Činohra v Historickej budove
25. 9. 2020: Karol Horák, Michal Ditte, Michal Baláž: Borodáč alebo Tri sestry
14. 5. 2021: Projekt Dekameron ’21
Činohra na Malej scéne
13. 11. 2020: Roland Schimmelpfennig: Čierna vdova
19. 2. 2021: Stefan Zweig: Netrpezlivosť srdca
Balet v Historickej budove
23. 10. 2020: Rudolf Nurejev
23. 4. 2021: iTMOi /In the mind of Igor
Foto: Veronika Janušková
(TASR, JV)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Folklórny súbor Podpoľanec predstaví v Košiciach program o K. A. Medveckom

Rezort kultúry spolu so Slovenským národným múzeom pokračujú v obnove hradu Krásna Hôrka

Na úteku! Fenomén filmu noir opäť v Košiciach.

Nová mobilná hra prepája zábavu a objavovanie gotických kostolíkov na Gemeri

Zamestnanci Múzea Betliar odmietajú tvrdenia Šimkovičovej a Predajňovej

Krištáľové krídlo si odniesli výnimočné slovenské osobnosti, medzi nimi aj Rudolf Schuster

Košice zažijú prvý InterCity Rave

Ministerstvo kultúry zrušilo bezplatné vstupy do múzeí a galérií

Ministerstvo odhalilo náklady na novú nahrávku hymny, bude stáť 46 500 eur!

Mladí aj dospelí výtvarníci z Košíc môžu zabojovať o Cenu Vojtecha Löfflera

Film noir sa vracia do Košíc

Francúzska filmová hviezda Alain Delon zomrel: Odišla legenda európskeho filmu
Najnovšie články

Finančná správa a Ministerstvo vnútra spájajú sily: nový tím „Daňový štít“ mieri na podvody za desiatky miliónov eur

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády
