Cintula strávi 21 rokov vo väzení. Zaútočil nielen na premiéra, ale aj na samotnú podstatu demokracie
Dnes padol rozsudok nad človekom, ktorý nezaútočil len na premiéra, ale zaútočil na všetkých ľudí, ktorí sa v slobodných a demokratických voľbách rozhodli, komu zveria vedenie krajiny. Uviedol to predseda koaličnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok v reakcii na vyhlásenie rozsudku nad Jurajom Cintulom, ktorý sa 15. mája minulého roku po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej pokúsil zastreliť premiéra Roberta Fica.

SITA/Jakub Julény
Podľa jeho slov Cintula zaútočil na samotnú podstatu demokracie, na právo každého z nás rozhodovať o budúcnosti Slovenska volebným lístkom, nie zbraňou. Zdôraznil, že agresia nikdy nemôže byť nástrojom v demokracii. „Nesmie sa stať normou, že namiesto dialógu prichádza nenávisť, namiesto argumentov – guľky,“ vyhlásil Šutaj Eštok. Podľa jeho slov je žalostné, že v rámci politickej kampane sa dnes dokonca spochybňuje, či sa atentát vôbec stal. „Médiá a opoziční politici klesli tak nízko, že prekrúcajú očividný fakt. Našťastie, na Slovensku funguje nezávislý súdny systém, ktorý dnes rozhodol, že terorista Cintula strávi 21 rokov vo väzení,“ uzavrel šéf Hlasu-SD.
Atentátnik Juraj Cintula je vinný z obzvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Udelili mu trest odňatia slobody na 21 rokov. Rozsudok Špecializovaného trestného súdu nie je právoplatný. Senát Špecializovaného trestného súdu v zložení Igor Králik, Rastislav Stieranka a Beata Medveďová tak neuveril tvrdeniam, že chcel Cintula predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) iba zraniť. Obžaloba hovorila o teroristickom útoku, pričom obhajoba o útoku na verejného činiteľa. Pre prekvalifikovanie skutku na terorizmus mu mohlo hroziť až doživotie. Rozsudok nad Cintulom zatiaľ nie je právoplatný, prokurátorka Katarína Habčáková sa vzdala odvolania voči verdiktu, Cintula si ponechal čas na odvolanie. Ak bude odvolanie podané, rozhodovať bude Najvyšší súd SR. Proces sa začal 8. júla na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici a trval osem pojednávacích dní za prísnych bezpečnostných opatrení.
Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) postrelil 15. mája minulého roku v Handlovej. Podľa orgánov činných v trestnom konaní atentátnik Juraj Cintula zaútočil pred domom kultúry, kde zasadala vláda. Stalo sa to v čase, keď premiér išiel medzi ľudí.
(SITA,ma)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Slovensku opäť hrozí strata eurofondov. Europoslanci kritizujú reformy a žiadajú prísnejšie kontroly

Fico označil deň atentátu za svoje druhé narodeniny. Opozícia vyzýva na zníženie napätia v spoločnosti

Proces v kauze Očistec sa začal, súd ho však hneď odročil na jún pre spájanie prípadov

Richard Raši vyzval pri výročí konca vojny chrániť mier silou práva a hodnôt demokracie

Parlament posunul do druhého čítania zmeny vo voľbách zo zahraničia, hlasovanie poštou by malo skončiť

Medzivládne rokovanie Slovenska a Ukrajiny by sa mohlo uskutočniť do konca júna v Bratislave

Robert Fico si vyskúšal nočný rozvoz pečiva, s pracovníkmi hovoril o mzdových príplatkoch

Slovensku hrozí pozastavenie európskych financií. Europarlament poukázal na rušenie protikorupčných úradov

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje legislatívu na zákaz množiarní psov a mačiek

Fico a Magyar diskutovali o energetike, témou rozhovoru boli aj Benešove dekréty

Prezident vyhlásil referendum na 4. júla, otázku o predčasných voľbách z neho vyradil
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
