--.--.----Meniny: Načítavam...--:--:--
FacebookInstagramSpráva

Neoficiálne VÝSLEDKY EUROVOLIEB: Víťazi z PS, skokani z REPUBLIKY a smútok v SAS

Brány volebných miestností sa na Slovensku počas včerajších eurovolieb zavreli o 22:00 hod. Odvtedy sa čaká na výsledky volieb, keďže tie môžu byť vyhlásené až dnes o 23:00 hod. keď sa skonči voľby v Taliansku. Prvé neoficiálne výsledky ale naznačujú, ktoré politické strany by mali mať zastúpenie v Bruseli.

Neoficiálne VÝSLEDKY EUROVOLIEB: Víťazi z PS, skokani z REPUBLIKY a smútok v SAS

SITA

Martin Šoman
9. 6. 2024
0

Rovnako ako v predošlých eurovoľbách v roku 2019 sa dostávajú na povrch prvé odhady volebných výsledkov. Vtedy sa zverejňované informácie v konečnom dôsledku zhodovali s reálnymi výsledkami volieb.

Na základe informácií, ktoré prenikajú z prostredia politických strán na povrch je možné konštatovať, že najpravdepodobnejším víťazom volieb do Európskeho parlamentu sa stalo Progresívne Slovensko, ktoré by malo dosiahnuť volebný zisk okolo 28%. Jeho najväčší konkurent, strana SMER-SD za ňou má zaostávať takmer o 3% hlasov.

Skokanom volieb sa stala strana REPUBLIKA. Tá síce získala svojich zástupcov v Európskom parlamente už v minulom období a predvolebné očakávania nasvedčovali tomu, že by tomu tak malo byť aj v týchto voľbách, zisk vyše 12 a pol % a obsadenie celkového tretieho miesta sa však neočakával a je veľkým prekvapením.

Pokiaľ by výsledky boli totožné s tými, ktoré sa dostali na verejnosť, mali by prvé tri strany byť jedinými, ktoré by mali v európskom parlamente viac ako jedného zástupcu. Eventuálny víťaz volieb, strana Progresívne Slovensko, by s uvedeným výsledkom získala až 6 mandátov v Európskom parlamente. SMER by mal v europarlamente 5 zástupcov a stranu REPUBLIKA by zastupovali 2 poslanci.

Potrebné 5% kvórum by prekročili aj strany HLAS a KDH. Ich výsledok by sa mal odlišovať len minimálne. Pohybovať by sa mal okolo 7,2%. To by znamenalo, že oba menované politické subjekty by mali mať v rámci nového zloženie Európskeho parlamentu 1 poslanca.

MŠ/datawrapper.de

Zvyšok kandidujúcich strán by sa nemal do europarlamentu dostať. To platí aj pre SaS alebo Demokratov, ktorí len tesne zaostali za potrebnými 5%. Výrazný neúspech pravdepodobne zaznamená hnutie Slovensko a SNS, keďže ich volebné výsledky by mali balansovať na hranici iba 2 % hlasov.

Aký je váš názor?

Sledujte nás na Facebooku

Buďte vždy v obraze! Pridajte sa k našej komunite a dostávajte najnovšie správy z Košíc a okolia priamo do vášho feedu.

Pre čítanie ďalšieho článku
Potiahnite prstom doprava alebo doľava

Súvisiace články

Najnovšie články