Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu pre výskyt a strety s medveďmi
Vláda SR schválila návrh Ministerstva životného prostredia SR na vyhlásenie mimoriadnej situácie spôsobenej nežiaducim výskytom medveďa hnedého (Ursus arctos) vo vybraných okresoch Slovenska.

Ilustračné, Freepik
Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba informoval, že dôvodom vyhlásenia bolo vyhodnotenie situácie v jednotlivých okresoch, kde dochádza k ohrozeniu života alebo zdravia obyvateľov medveďmi. Uvedené opatrenie zabezpečí mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého na území Slovenska v počte 350 jedincov. Cieľom je maximálne ochrániť život a zdravie obyvateľov.
Mimoriadna situácia začne platiť od 2. apríla 2025 od 14:00 a bude platiť pre okresy: Turčianske Teplice, Martin, Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Levoča, Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Vranou nad Topľou, Humenné, Medzilaborce, Snina, Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-okolie, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Brezno, Revúca, Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Zvolen, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Žarnovica, Topoľčany, Zlaté Moravce, Levice, Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Trenčín.
Ešte pred rokovaním vlády Taraba povedal, že podľa údajov z posledného počítania pražskej Karlovej univerzity je populácia medveďov na úrovni okolo 1 200 jedincov, pričom 800 kusov je považovaných za postačujúcich pre pozitívny vývoj populácie. „Vychádzame z toho, že 800 kusov medveďov je postačujúci na pozitívny vývoj jeho populácie, preto stanovenie plošného odstrelu medveďa na úrovni 350 kusov Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR je správny,“ uviedol Taraba. Slovensko plánuje podobne ako v Rumunsku pristúpiť k plošnému odstrelu medveďov pre nárast stretov s medveďmi, ktoré vzrástli zo 650 v roku 2020 na 1 900 v minulom roku. Minister informoval aj Európsku komisiu o plánovanom procese. „Je to výsledok dlho zanedbávaného problému,“ dodal Taraba. Mimoriadna situácia bude rozlišovať národné parky, kde nebude plošný odstrel, a manažment medveďa budú vykonávať len zásahové tímy pri problémových jedincoch. Starostovia a poľovníci budú musieť odstrániť všetky vnadiská.
Zdroj:(SITA,mmi)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Slovensku opäť hrozí strata eurofondov. Europoslanci kritizujú reformy a žiadajú prísnejšie kontroly

Fico označil deň atentátu za svoje druhé narodeniny. Opozícia vyzýva na zníženie napätia v spoločnosti

Proces v kauze Očistec sa začal, súd ho však hneď odročil na jún pre spájanie prípadov

Richard Raši vyzval pri výročí konca vojny chrániť mier silou práva a hodnôt demokracie

Parlament posunul do druhého čítania zmeny vo voľbách zo zahraničia, hlasovanie poštou by malo skončiť

Medzivládne rokovanie Slovenska a Ukrajiny by sa mohlo uskutočniť do konca júna v Bratislave

Robert Fico si vyskúšal nočný rozvoz pečiva, s pracovníkmi hovoril o mzdových príplatkoch

Slovensku hrozí pozastavenie európskych financií. Europarlament poukázal na rušenie protikorupčných úradov

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje legislatívu na zákaz množiarní psov a mačiek

Fico a Magyar diskutovali o energetike, témou rozhovoru boli aj Benešove dekréty

Prezident vyhlásil referendum na 4. júla, otázku o predčasných voľbách z neho vyradil
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
