Oblečte sa do bodiek a zapojte sa do osvetovej kampane
Na 29. októbra pripadá Svetový deň psoriázy a spolu s ním prichádza možnosť solidarity s pacientmi trpiacimi touto chronickou kožnou chorobou. Na tento deň je naplánovaná iniciatíva s názvom „Oblečme sa do bodiek, zdieľajme fotografie na sociálnych sieťach a podporujeme pacientov so psoriázou“, ktorá bude prebiehať nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európskej únie.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, s dlhodobou tradíciou v osvetových aktivitách okolo psoriázy, aktívne podporuje túto kampaň. Špecialisti z Dermatovenerologickej kliniky tejto nemocnice momentálne liečia viac ako 1000 pacientov s touto chorobou, pričom väčšina z nich je vo veku 50 až 55 rokov.
Cieľ kampane
Cieľom „Bodkovaného dňa“ je zvýšiť povedomie o psoriáze a získať podporu pre túto osvetovú kampaň v celej EÚ. Zapájajú sa do nej organizácie ako Bodkáčik a Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR, ktoré sa zaoberajú podporou pacientov s psoriázou. Silnú podporu majú aj od zahraničných organizácií vrátane IFPA (International Federation of Psoriasis Associations) a EUROPSO (European Federation of Psoriasis Associations).
Čo je to psoriáza?
Je dôležité si uvedomiť, že psoriáza nie je infekčné ochorenie, a preto nie je dôvod na to, aby sa ľudia pacientom stránili. Napriek tomu, niektorí nepoučení jednotlivci majú diskriminačné správanie voči týmto pacientom. Toto neporozumenie môže vážne ovplyvniť psychický stav pacientov, pričom psoriáza sama o sebe už predstavuje stres. Nedostatok porozumenia zo strany verejnosti zvyšuje utrpenie pacientov a ich izoláciu.
Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré je poruchou imunitného systému. Hoci presný dôvod jej vzniku nie je úplne jasný, genetické faktory a rôzne provokačné faktory sú dôležitými prvkami tejto choroby. Súčasné teórie hovoria, že stres, nesprávny životný štýl, nadváha, obezita a bakteriálne infekcie môžu prispieť k vzniku psoriázy. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k zápalu kože alebo mechanickému a chemickému poškodeniu kože. Takmer 30 % pacientov s psoriázou môže trpieť aj psoriatickou artritídou, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, vrátane invalidity.
„Naše dlhoročné skúsenosti a osvedčené postupy v kombinácii s modernými liečebnými metódami ale poukazujú na fakt, že aj keď psoriáza patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia, pacient sa dá udržiavať vo veľmi dobrom stave s vysokou kvalitou života,“ dodáva doktor Kampe.

Na Svetový deň psoriázy (29. 10.) môže verejnosť prejaviť solidaritu tým, že si oblečie oblečenie alebo doplnky s bodkami. Zdieľaním fotografií na sociálnych sieťach môže verejnosť informovať o základných faktoch týkajúcich sa psoriázy. Táto kampaň je široko podporovaná a dáva možnosť prispieť k zvýšeniu povedomia o pacientoch s psoriázou.



Zdroj: (Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

VVS už druhýkrát vyplatí obciam výnos z dlhopisu VODA SPIEVA I. v objeme takmer 1 milión eur

Otváracie hodiny pôšt počas vianočných a novoročných sviatkov

Tunel Prešov bude počas najbližších nocí uzavretý kvôli údržbe a servisu

Vynovenej varni v Pivovare Šariš požehnal farár z miestnej farnosti (FOTO)

SNP aj dnes potvrdzuje silný antifašistický odkaz Slovenska (VIDEO)

Budú vodárenské dlhopisy dostupné každému?

Slovenská elita v kickboxe sa chystá na šampionát

V meste Prešov vyhlásili mimoriadnu situáciu

VODÁRENSTVU HROZÍ KOLAPS: Zdechovský kritizuje Tarabu (EXKLUZÍVNY ROZHOVOR)

Najväčší dlžník chce diktovať majiteľom vodární (komentár)

Slovensko plánuje sprísniť pravidlá reklamy na hazardné hry

Deň obetí holokaustu: Slovensko sa jasne vymedzuje proti fašizmu a rasizmu
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
