Návrhy stavebných zákonov majú podľa OĽaNO mnoho nedostatkov, podľa hnutia ich treba prepracovať
Návrhy zákonov o územnom plánovaní a výstavbe majú podľa hnutia OĽaNO stále mnoho nedostatkov, ktoré treba v druhom čítaní prepracovať cez pozmeňujúce návrhy. Poslanci tohto subjektu preto umožnili posunúť nové stavebné zákony z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) na ďalšie rokovanie v Národnej rade SR. S oboma zákonmi súvisí aj novela kompetenčného zákona, na

archívne, SITA/Branislav Bibel
Návrhy zákonov o územnom plánovaní a výstavbe majú podľa hnutia OĽaNO stále mnoho nedostatkov, ktoré treba v druhom čítaní prepracovať cez pozmeňujúce návrhy. Poslanci tohto subjektu preto umožnili posunúť nové stavebné zákony z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) na ďalšie rokovanie v Národnej rade SR. S oboma zákonmi súvisí aj novela kompetenčného zákona, na základe ktorej má vzniknúť nový centrálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) nepovažuje návrhy stavebných zákonov za definitívny výraz toho, ako by sa mala meniť stavebná legislatíva. „Veľmi významné je dosiahnuť, aby občania mali dosah na tvorbu územných plánov a na tvorbu krajiny,“ uviedol Budaj s tým, že nový zákon spôsobí 48 nepriamych zmien, vrátane oblasti životného prostredia.
Navrhované stavebné zákony majú podľa predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského veľké nedostatky a najlepšie by bolo vrátiť ich na dopracovanie. „Naša dočasná podpora bola výsledkom kompromisu v koalícii, keď sme dostali garanciu pána Holého, že sa naším pozmeňujúcim návrhom tieto vážne medzery zmenia. S takouto podmienkou sme boli ochotní dodať dostatok hlasov a pustiť zákon do druhého čítania,“ povedal Kremský. Pri hlasovaní sa zdržal, čím vyjadril svoj kritický postoj k aktuálnemu zneniu zákonov. Tieto zákony podľa poslanca upravia tak, aby sa stavebné konanie zrýchlilo, ale aby namiesto korupcie boli jasné pravidlá.
Súčasný stavebný zákon z roku 1976 napriek mnohým novelám podľa poslankyne Zity Pleštinskej už nespĺňa súčasné požiadavky. „Najväčším benefitom novej stavebnej legislatívy, ktorú sme posunuli do druhého čítania, bude skrátenie povoľovacieho procesu elektronizáciou,“ podotkla s tým, že k zákonom majú veľa zásadných pripomienok. „Až keď sa nájde konsenzus v gestorskom výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, budú návrhy stavebných zákonov prerokované v druhom a treťom čítaní v pléne NR SR,“ dodala Pleštinská.
Zdroj: (SITA, be;qq)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
