Oblasť kultúry by mala tohtoročné finančné prostriedky využiť aj na modernizáciu Krásnej Hôrky či Spišského hradu
Oblasť kultúry by mohla v roku 2022 získať viac ako 425 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 – 2024, ktorý zverejnila Hospodárska a sociálna rada SR na svojom webe. V rozpočte sú obsiahnuté výdavky na inštitúcie spadajúce pod Ministerstvo kultúry SR, na projekty zamerané na zachovanie a rozvoj kultúrneho

FB/ SNM-Spišské múzeum v Levoči
Oblasť kultúry by mohla v roku 2022 získať viac ako 425 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 – 2024, ktorý zverejnila Hospodárska a sociálna rada SR na svojom webe. V rozpočte sú obsiahnuté výdavky na inštitúcie spadajúce pod Ministerstvo kultúry SR, na projekty zamerané na zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva či na podporu činnosti cirkví a náboženských spoločností.
V nadväznosti na výdavky v roku 2021 sú aj v tohtoročnom návrhu zabezpečené prostriedky na rekonštrukciu a modernizáciu Slovenskej národnej galérie (SNG), štátnej opery v Banskej Bystrici, hradu Krásna Hôrka či Spišského hradu. Na SNG by malo ísť 12 miliónov eur, na štátnu operu 2,4 milióna eur, na obnovu a revitalizáciu Krásnej Hôrky 15,6 milióna eur a na sanáciu havarijného stavu Spišského hradu 1,8 milióna eur.
Zohľadnené boli aj výdavky pre verejnoprávne inštitúcie, akými sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), Tlačová agentúra SR (TASR), Audiovizuálny fond, Fond na podporu umenia či Fond na podporu kultúry národnostných menšín v oblasti kultúry. Z rozpočtu dostanú okolo 161 miliónov eur. Vo výdavkoch na RTVS v hodnote 112 miliónov eur je zahrnutá aj čiastočná kompenzácia výšky úhrad z dôvodu výpadku príjmov za úhradu služby verejnosti v sume osem miliónov eur.
Aj keď boli verejné výdavky Slovenska na kultúru v rokoch 2011 – 2019 porovnateľné až mierne vyššie oproti štátom Európskej únie (EÚ), oproti priemeru štátov Vyšehradskej štvorky (V4) zaostávajú. Priemerné výdavky krajín V4 však výrazne ovplyvňuje Maďarsko svojimi vysokými výdavkami.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie
Najnovšie články

Finančná správa a Ministerstvo vnútra spájajú sily: nový tím „Daňový štít“ mieri na podvody za desiatky miliónov eur

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády
