Poslanci by dnes mali rozhodnúť o Záborskej interrupčnom zákone
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) by dnes mali rozhodnúť o novele zákona upravujúcej pomoc tehotným ženám, ktorú na rokovanie pléna predložila Anna Záborská (klub OĽaNO). V zákone sa napríklad hovorí, že zariadenia núdzového bývania budú môcť využívať aj tehotné matky po dobu tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) by dnes mali rozhodnúť o novele zákona upravujúcej pomoc tehotným ženám, ktorú na rokovanie pléna predložila Anna Záborská (klub OĽaNO).
V zákone sa napríklad hovorí, že zariadenia núdzového bývania budú môcť využívať aj tehotné matky po dobu tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú. Žena, ktorá sa rozhodne pre utajený pôrod, má dostávať nemocenské od 21. týždňa tehotenstva. Druhý lekársky posudok pred potratom bude dobrovoľný, nie povinný. Zákon počíta s predĺžením lehoty, dokedy si môže žena interrupciu rozmyslieť. V súčasnosti platí lehota 48 hodín, predĺžiť by sa mala na 96 hodín. Záborská aktuálne navrhuje, aby išlo o 72 hodín.
Predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) predložila k predmetnému návrhu zákona dohromady dvanásť pozmeňujúcich návrhov. V jednom z nich sa hovorí o tom, že ukončenie tehotenstva by malo byť možné okrem chirurgického zákroku aj medikamentózne. Táto úprava v zákone doteraz chýbala.
V ďalšom návrhu Bittó Cigániková uviedla, že matky budú môcť využívať zariadenia núdzového bývania dlhšiu dobu, teda nie iba tri roky odo dňa pôrodu, ale až do šiestich mesiacov po tom, čo dieťa nastúpi do materskej školy alebo na základnú školu, ak sa matka dovtedy o dieťa osobne starala. Nanovo sa má upraviť aj termín, od ktorého vzniká nárok na nemocenské poistenkyni, ktorá písomne požiadala o utajený pôrod. Má to byť nie od 21., ale až od 24. týždňa tehotenstva.
Podľa poslankyne SaS totiž do 24. týždňa tehotenstvo nie je na žene vidieť. Zo Záborskej návrhu vypúšťa poslankyňa aj lehotu 96 hodín, ktorú má žena na rozmyslenie si interrupcie. Zostala by tak doterajšia lehota 48 hodín.
Podľa ďalšieho pozmeňujúceho návrhu Bittó Cigánikovej sa má znížiť hranica, od ktorej žena nebude na umelé ukončenie tehotenstva potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, a to z doterajších 16 na 15 rokov. Zo Záborskej návrhu tiež navrhuje vypustiť zákaz reklamy na potrebu alebo dostupnosť umelého ukončenia tehotenstva.
Zdroj: (SITA, gko;DSe)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie
Najnovšie články

Finančná správa a Ministerstvo vnútra spájajú sily: nový tím „Daňový štít“ mieri na podvody za desiatky miliónov eur

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády
