PREHĽAD UDALOSTÍ (31. 7.): Prezident ohlásil povinnú evakuáciu obyvateľov Doneckej oblasti
15:59 Pri ruskom údere na mesto Mykolajiv zomrel majiteľ jednej z najväčších ukrajinských agrofiriem Pri ruskom údere na mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny zomrel majiteľ jednej z najväčších ukrajinských poľnohospodárskych firiem Nibulon. Oleksij Vadaturskyj a jeho manželka Raisa zahynuli vo svojom dome, napísal na komunikačnej platforme Telegram gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim. Vadaturskyj podľa jeho

ilustračné/freepik.com
15:59 Pri ruskom údere na mesto Mykolajiv zomrel majiteľ jednej z najväčších ukrajinských agrofiriem
Pri ruskom údere na mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny zomrel majiteľ jednej z najväčších ukrajinských poľnohospodárskych firiem Nibulon. Oleksij Vadaturskyj a jeho manželka Raisa zahynuli vo svojom dome, napísal na komunikačnej platforme Telegram gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim. Vadaturskyj podľa jeho slov urobil veľa pre Mykolajiv a Ukrajinu a jeho príspevok k rozvoju poľnohospodárstva a výstavbe lodí bol „neoceniteľný“. Firma Nibulon sa špecializuje na produkciu a export pšenice, jačmeňa a kukurice a má svoju vlastnú flotilu a lodenicu. Informuje o tom portál news.sky.com. (SITA, ab)
14:17 Prvá loď s obilím by z ukrajinského prístavu mohla vyplávať už v pondelok
Pravdepodobnosť, že prvá loď s obilím opustí ukrajinský prístav v pondelok, je vysoká. Povedal to v nedeľu hovorca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rozhovore pre tureckú vysielaciu spoločnosť Kanal 7 Ibrahim Kalin uviedol, že koordinačné centrum v Istanbule pravdepodobne ukončí záverečné práce na exportných trasách veľmi skoro.
Hovorca tureckého prezidenta sa takto vyjadril po tom, ako Rusko a Ukrajina minulý týždeň podpísali dohodu umožňujúcu obnovenie vývozu obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, ktoré blokujú ruské sily. Dohoda, ktorú v Istanbule podpísali aj Organizácia Spojených národov a Turecko, zvýšila nádeje, že potravinová kríza, ktorú zhoršila ruská invázia na Ukrajinu, by sa mohla zmierniť. Informuje o tom portál news.sky.com. (SITA, ab)
12:14 Na Slovensko prišlo v sobotu 3 629 osôb z Ukrajiny
Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo v sobotu 30. júla na vstupe na Slovensko 3 629 osôb. Z toho bolo 749 mužov, 2 056 žien a 824 detí. O dočasné útočisko požiadal jeden žiadateľ. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 4 097 osôb. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 9 policajtov, 8 hasičov, 80 colníkov, 89 vojakov, 5 dobrovoľníkov a 6 zamestnancov migračného úradu. (SITA, DSe;kl)
12:00 Úroda v tomto roku bude pre vojnu pravdepodobne len polovičná
Úroda na Ukrajine by podľa prezidenta Volodymyra Zelenského v tomto roku pre vojnu mohla byť len polovičná v porovnaní so zvyčajným objemom. Vo vyhlásení na mikroblogovacej sieti Twitter Zelensky uviedol, že hlavným cieľom jeho krajiny je predísť globálnej potravinovej kríze, pričom skúma spôsoby alternatívneho vývozu obilia. Informuje o tom portál news.sky.com.
Ukrajina, ktorá je jedným z kľúčových globálnych dodávateľov obilia, má ťažkosti pri doprave svojich produktov kupcom pre ruskú námornú blokádu ukrajinských čiernomorských prístavov. Avšak dohoda z 22. júla, ktorú sprostredkovala Organizácia Spojených národov a Turecko, predpokladá bezpečné koridory z troch ukrajinských prístavov pre lode prepravujúce obilie. (SITA, ab)
10:56 Prezident ohlásil povinnú evakuáciu obyvateľov Doneckej oblasti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský ohlásil povinnú evakuáciu obyvateľov Doneckej oblasti, v ktorej sú prudké boje s ruskou armádou. V sobotňajšom večernom príhovore povedal, že odísť musia aj státisíce ľudí, ktorí sú stále v bojových zónach v širšom regióne Donbas. Zelenský evakuovaným sľúbil úplnú podporu a pomoc, a to logistickú aj finančnú. Informuje o tom portál news.sky.com. (SITA, ab)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
