--.--.----Meniny: Načítavam...--:--:--
FacebookInstagramSpráva

SAV kritizuje kvalitu publikácie o vakcínach, ktorú spolupodpísal splnomocnenec vlády

Slovenská akadémia vied (SAV) sa vyjadrila k publikácii uverejnenej v časopise HSOA Journal of Angiology and Vascular Surgery, ktorej spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesov riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. Podľa SAV publikácia obsahuje vážne metodologické nedostatky a bola zverejnená v tzv. predátorskom časopise, ktorý nespĺňa štandardy vedeckého publikovania.

SAV kritizuje kvalitu publikácie o vakcínach, ktorú spolupodpísal splnomocnenec vlády

SITA/ Bokor Tomáš

Filip Guldan
15. 5. 2025
0

SAV vníma pokusy o opätovné analýzy vakcín ako legitímnu súčasť vedeckého diskurzu, no zdôrazňuje, že v konkrétnej práci chýba adekvátny opis použitých metód, neexistujú kontrolné vzorky a nie sú jasne špecifikované množstvá vstupného materiálu. „Zverejnené tvrdenia nie sú porovnané s už známymi vedeckými poznatkami, ani nie sú doplnené alternatívnymi analytickými metódami, čo je nevyhnutné, ak majú mať takéto zistenia vážnosť,“ upozorňuje akadémia.

V dokumente je podľa SAV problematický aj spôsob prezentácie výsledkov. Hoci názov článku evokuje kvantitatívnu analýzu, v samotnom texte nie sú údaje porovnané s platnými a prísne kontrolovanými limitmi pre zvyškovú DNA. „Uvádzajú sa len odhadované počty molekúl, čo môže byť interpretované zavádzajúcim spôsobom. Silné závery, ktoré autori publikácie formulujú, nie sú podporené dostatočne presvedčivými dátami,“ konštatuje SAV.

Akadémia ďalej upozorňuje, že HSOA Journal of Angiology and Vascular Surgery patrí medzi tzv. predátorské časopisy. Tento typ časopisov nedodržiava štandardy vedeckého recenzného konania, chýbajú mu transparentné postupy a publikované články nie sú indexované v medzinárodne uznávaných databázach. „Tento konkrétny časopis nemá definované pravidlá pre prezentovanie výsledkov a metodík, recenzné konanie je veľmi rýchle a netransparentné. Tieto fakty podkopávajú dôveryhodnosť publikovaných informácií,“ dodáva SAV.

Slovenská akadémia vied dôrazne odmieta publikovanie v predátorských časopisoch a zdôrazňuje, že takto publikované výstupy neprinášajú pridanú hodnotu pre vedu, medicínu ani verejnosť. Zdôrazňuje zároveň, že takéto publikácie môžu dezinformovať a podkopávať dôveru verejnosti vo vedecké poznanie.

Zdroj:(SITA,dkn)

Aký je váš názor?

Sledujte nás na Facebooku

Buďte vždy v obraze! Pridajte sa k našej komunite a dostávajte najnovšie správy z Košíc a okolia priamo do vášho feedu.

Pre čítanie ďalšieho článku
Potiahnite prstom doprava alebo doľava

Súvisiace články

Najnovšie články