23.04.20

Útoky hekerov na nemocnice môžu mať dosah aj na Slovensko, tvrdí odborník

ilustračná foto: pexels

Útoky hekerov na nemocnice môžu mať dosah aj na Slovensko, tvrdí expert na kyberbezpečnosť Vladimír Palečka. Upozorňuje, že v kritickej dobe pandémie nového koronavírusu môžu spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu viesť až k vyradeniu celých oddelení.

IT experti zaznamenali počas pandémie zvýšený počet hekerských útokov zameraných na nemocnice. „Hekeri útočili na slovenské nemocnice už aj v minulosti, kyberbezpečnosť sa však výrazne nezlepšila, akýkoľvek útok môže mať závažný dosah na naše zdravotníctvo,“ skonštatoval Palečka.

Nedostatočné zabezpečenie 

Zvýšený počet úspešných hekerských útokov ukazuje podľa Palečku nedostatočné zabezpečenie zdravotníckych zariadení. Pripomína, že heker môže vydieračským softvérom, známym aj ako ransomware, infikovať počítačovú sieť nemocnice a zašifrovať dáta pacientov. Lekári potom pred operáciou či vyšetrením nemajú prístup k dátam o pacientoch.

„Zdravotnícke zariadenia by práve v takejto situácii mali dbať na zvýšenú kybernetickú bezpečnosť, používať antivírusové programy, edukovať zamestnancov o bezpečnom správaní sa na internete a v neposlednom rade pravidelne zálohovať dáta,“ apeluje odborník.

Nedávny útok v brnianskej nemocnici spôsobil problémy pri diagnostike vzoriek na nový koronavírus, zdravotníci ich museli nosiť do Ostravy. „V nemocnici museli tiež vypnúť polovicu počítačov, z toho dôvodu sa museli posunúť niektoré naplánované operácie,“ priblížil Palečka. Hekerom v minulosti čelila napríklad aj nemocnica v Nitre.

(TASR)

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím