17.09.20

Je normálne mať aj ťažké dni

foto: Veronika Janušková

Výskumy vedcov Slovenskej akadémie vied ukázali, že izoláciu počas koronakrízy najťažšie znášali mladí ľudia. Zažívali stres, stavy úzkosti, depresie, ale aj problémy vo vzťahoch a rodine. Na to chce upozorniť Združenie Informačných a poradenských centier mladých (ZIPCeM), ktoré spúšťa na sociálnych sieťach kampaň #TazkyDen. 

ZIPCeM už spustilo celoslovenskú kampaň, jej cieľom je podporiť prevenciu psychických chorôb u mladých a vzbudiť povedomie o možnostiach odbornej pomoci. Kampaň má komunikovať fakt, že je normálne mať aj ťažké dni.

#TazkyDen bude prezentovaný na sociálnych sieťach rôznymi osobnosťami a influencermi. Keďže väčšina mladých trávi na internete veľa voľného času, sú viac vystavovaní ilúzii dokonalosti, ktorá je hlavne na Instagrame často prezentovaná. „V dnešnej dobe vládne trend stále pozitívnych, silných ľudí, ktorí sa nevzdávajú a zdolávajú výzvu za výzvou,“ komentuje Lucia Macaláková, ktorá má na starosti aktivity ZIPCeMu. Stojí aj za kampaňou #TazkyDen. Tá sa tento umelý obraz dokonalosti snaží napraviť. 

reklamná správa
 

Snažia sa o autentickosť

Kampaň je postavená na osobných príbehoch ľudí, ktorí sa nebáli požiadať o pomoc. Jednou z nich je aj Valentína Sedileková, ktorá od ôsmich rokov trpela poruchou príjmu potravy. Pomoc vyhľadala, až keď mala šestnásť. Pomohli jej v tom rodičia, jej rovesníci totiž nevedeli, o čo ide. 

V súčasnosti navštevuje základné a stredné školy a v rámci workshopov sa snaží žiakov edukovať o dôležitosti duševného zdravia. „Čím dlhšie je choroba neliečená, tým je horšia,“ vysvetľuje Sedileková dôležitosť prevencie, zdôraznila však aj dôležitosť odbornej pomoci.

„Aj napriek modernej dobe sa neustále stretávame so zľahčovaním problémov, so zosmiešňovaním ľudí, ktorí navštevujú psychológa alebo psychiatra. Aj tí, čo sa odhodlajú požiadať o pomoc, to potom vnímajú ako zlyhanie, hoci reálne cítia, ako im to pomáha,“ opisuje Lucia Macaláková. 

Kampaň #TazkyDen bude prebiehať do konca roka. Počas tohto času sa bude ZIPCeM snažiť bojovať proti stigme a predsudkom týkajúcich sa témy duševného zdravia.

reklamná správa

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím