Z Bratislavy do Košíc za 25 minút?
Vysokorýchlostný potrubný dopravný systém, ktorého autorom je známy vizionár Elon Musk, by mohol v blízkej budúcnosti fungovať aj na Slovensku. Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá má v pláne tento koncept pretvoriť do komerčného projektu, začala po dohode s Ministerstvom hospodárstva SR skúmať možnosti realizácie projektu v našich podmienkach, s víziou vytvorenia ciest spájajúcich Bratislavu s
Vysokorýchlostný potrubný dopravný systém, ktorého autorom je známy vizionár Elon Musk, by mohol v blízkej budúcnosti fungovať aj na Slovensku.

Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá má v pláne tento koncept pretvoriť do komerčného projektu, začala po dohode s Ministerstvom hospodárstva SR skúmať možnosti realizácie projektu v našich podmienkach, s víziou vytvorenia ciest spájajúcich Bratislavu s Viedňou a neskôr Budapešťou. Špekuluje sa aj o vnútroštátnom prepojení s Košicami. Vzdialenosť približne 400 kilometrov by táto technológia skrátila z 4,5 hodinovej jazdy na 25-minútový výlet.

Projekt Hyperloop by dokázal rýchlosťou a bezpečnosťou konkurovať cestovaniu lietadlom, vlakom, či autom. Jeho priemerná rýchlosť sa má pohybovať na úrovni 1225 km/h. Premávka v úzkom potrubnom systéme a vždy len jednosmerne vylučuje riziko „vykoľajenia“ či zrážky s cudzím objektom. Naviac je ekologický a energeticky úsporný, keďže elektrická energia, ktorá je základom pohonu, sa má získavať výhradne zo slnečného žiarenia, ktoré budú zachytávať solárne panely umiestnené na potrubí.

Náklady na výstavbu ministerstvo hospodárstva zatiaľ vyčísliť nevie, pretože neexistuje možnosť porovnania s iným projektom tohto typu v európskom prostredí. Pre akúsi hrubú predstavu je možné to porovnať s rozpočtom, ktorý majú v USA, kde 1 míľa, t.j. 1,61 km trate má stáť 18 miliónov eur. Odhaduje sa, že v Európe by to mohlo byť menej. Tieto náklady by si podľa memoranda malo deliť ministerstvo spolu s HTT.
Nejasné náklady na vybudovanie infraštruktúry, ako aj možná prirodzená nedôvera voči novému, neodskúšanému projektu, môžu byť veľmi ťažko prekonateľnou prekážkou pre potenciálnych investorov. Ak budú podmienky priaznivé mal by byť vnútro-mestský okruh v Bratislave dokončený do roku 2020, zatiaľ čo prepojenie s Viedňou je naplánované na rok 2022.
(SV, HTT)
Vizualizácie: HTT
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Prečo bol kedysi Nový rok dôležitejší než Silvester?

Ktoré z novoročných predsavzatí budú tie vaše?

3 najlepšie laserové tlačiarne na príležitostnú tlač

Pripomíname si oslobodenie Osvienčimu Červenou armádou

POZOR NA SVIEČKY! Ako predísť požiarom počas sviatočného obdobia

POZOR! TOTO sa môže stať pri varení aj vám!

História sviatku Všetkých svätých. Z keltských rituálov po kresťanský sviatok

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie: Slovenskí veriaci vzdávajú úctu patrónke Slovenska

TERASANIA dávajte si POZOR NA TOHTO MUŽA!

Novinka na Sídlisku KVP v Košiciach poteší všetkých obyvateľov. Kde nájdete nové športoviská?

Na východnom Slovensku sa začínajú jarné prázdniny. Žiaci si užijú týždeň voľna

V Mestskom parku sa otvorí parkfoodový kiosk. Jedlá budú pripravované na ohni
Najnovšie články

Finančná správa a Ministerstvo vnútra spájajú sily: nový tím „Daňový štít“ mieri na podvody za desiatky miliónov eur

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády
