Francúzska kultúra sa predvedie v Košiciach už o týždeň
Francúzska aliancia (FA) Košice pripravila pre milovníkov francúzskeho jazyka a kultúry v rámci Dní frankofónnej kultúry 2016 sériu atraktívnych podujatí. Sú súčasťou Mesiaca frankofónie na Slovensku. Pestrofarebnú prehliadku rôznych umeleckých žánrov odštartujú už o týždeň. Filmy i fotografie „Je to celá séria podujatí, ktoré majú spoločného menovateľa a tým je francúzština. Na svoje si príde
Francúzska aliancia (FA) Košice pripravila pre milovníkov francúzskeho jazyka a kultúry v rámci Dní frankofónnej kultúry 2016 sériu atraktívnych podujatí. Sú súčasťou Mesiaca frankofónie na Slovensku.
Pestrofarebnú prehliadku rôznych umeleckých žánrov odštartujú už o týždeň.
Filmy i fotografie
„Je to celá séria podujatí, ktoré majú spoločného menovateľa a tým je francúzština. Na svoje si príde ozaj každý. Ten, kto má rád umeleckú fotografiu, francúzske filmy, ale aj francúzske divadlo,“ priblížil prezident FA Košice Roman Gajdoš.
Podujatie sa začne vo štvrtok 10. marca v Kasárňach/Kulturparku Týždňom francúzskeho filmu Créme de la Créme. V košickom Múzeu Vojtecha Löfflera bude vernisáž umeleckých fotografií o afrických kmeňoch, najmä vo francúzsky hovoriacich krajinách.
Ochutnajte francúzsku kuchyňu
Organizátori chcú osloviť aj tých, ktorí majú radi francúzsku kuchyňu. V pondelok 21. marca sa po celom svete organizuje podujatie Goũt de France, ktorého cieľom je spropagovať francúzsku kuchyňu. „Naraz v tom istom čase na celom svete bude 1500 reštaurácií pripravovať francúzske menu. Pre Košičanov pripravíme tiež niečo typicky francúzske,“ povedal Gajdoš.
Pre milovníkov poézie pripravili v utorok 22. marca poetický večer Pre teba láska moja. Prednesené budú básne Jacqua Préverta recitované vo francúzštine a slovenčine.
Bližšie informácie o jednotlivých podujatiach na webstránke www.institutfrancais.sk, alebo wwww.afsk.sk
Mesiac frankofónie odštartoval veľký trh
Mesiac frankofónie na Slovensku sa začal v sobotu (27. 2.) veľkým frankofónnym trhom v Bratislave. Do podujatia sa okrem Košíc zapája i FA Banská Bystrica, kde bude taktiež bohatý kultúrny program. Ako každý rok aj teraz sa do projektu zapojili veľvyslanectvá členských a pozorovateľských krajín Medzinárodnej organizácie frankofónie. Partnermi tohto ročníka sú Švajčiarsko, Kanada, Rumunsko, Belgicko, Maďarsko, Írsko, Chorvátsko a Bulharsko.
Foto:
Záujem o francúzštinu rastie
Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot (na snímke) tvrdí, že Košice sú mesto, ktoré má rád a aliancia je na to, aby kultúrnu ponuku v meste obohatila. Rovnako vyzdvihol dôležitosť francúzskeho jazyka. „Francúzštinu by sme nemali vnímať ako jazyk, ktorý sa oplatí učiť kvôli tomu, aby sme vnímali francúzsku kultúru, alebo krásy tejto krajiny, ale preto, aby sme si našli prácu,“ uviedol Lopinot a dodal, že prednedávnom školili štátnych zamestnancov v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie.
(TASR)
Foto: TASR
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Ukrajinskí študenti narážajú na komplikácie pri prekročení slovenských hraníc

Prežite babie leto v zdraví

Ako pripraviť svoje telo na blížiacu sa jeseň?

Doprajte svojim deťom vyváženú stravu

Prichádza sezóna zbierania húb

Zdravie ukryté v špalde

Šachová partia naslepo

Sýrčan dostal podmienku

Aj Myslavčania už majú svoj FRESH

Štúdio FRESH: Miroslav Labaš k téme Biela vs. celozrnná múka

Biela vs. celozrnná múka: Výsledky rozborov odhalili pravdu

Dovolenkujte s naším magazínom
Najnovšie články

Finančná správa a Ministerstvo vnútra spájajú sily: nový tím „Daňový štít“ mieri na podvody za desiatky miliónov eur

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády
