Primátor Bardejova naložil predsedovi NKÚ! Médiám poslal otvorený list, už sa viac nemohol prizerať.
Začnem tým najdôležitejším konštatovaním: Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky je štátny orgán, ktorý je vo svojej kontrolnej činnosti nezávislý. V posledných mesiacoch sme však svedkami intenzívnej mediálnej kampane, či skôr skrytej volebnej kampane, v ktorej predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy opakovane spája program Voda spieva, Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS) a mňa osobne s tvrdeniami o údajnej „skrytej privatizácii“ vodární. Dokonca ma verejne kriminalizuje, označuje za Judáša, ktorý zapredal naše mesto.

ZDROJ: koláž K:D – Boris Hanuščák | Ľubomír Andrassy
A teraz dôležitá podkapitola : Premeny predsedu NKU pána Ľubomíra Andrassyho v čase.
Pri hlasovaní 16. septembra 1999, číslo hlasovania 115, o vládnom návrhu zákona (tlač 249), ktorý otvoril cestu k privatizácii strategických podnikov, hlasoval pán Ľubomír Andrassy, vtedy ako poslanec za SDĽ, ZA predložený návrh.
Teda strašenie „skrytou privatizáciou“ znie mediálne atraktívne, je morálne neobhájiteľné a má jeden zásadný problém – slovenský právny poriadok takýto scenár pri vodárenskej infraštruktúre neumožňuje. Zákon č. 442/2002 Z. z. vyžaduje, aby rozhodujúci vplyv nad verejnými vodovodmi a kanalizáciami zostal v rukách verejného sektora.
A aby bolo jasné. Doteraz nebolo predložené žiadne rozhodnutie súdu, žiadne rozhodnutie regulačného orgánu ani žiadny oficiálny záver štátnej inštitúcie, ktorý by konštatoval, že program Voda spieva predstavuje privatizáciu VVS alebo ohrozenie dodávok pitnej vody na východnom Slovensku.
Napriek tomu vo verejnom priestore, z Vašich úst pán predseda, opakovane zaznievajú dramatické vyhlásenia o údajnej strate kontroly nad vodárenským majetkom, o ohrození budúcnosti vodární , rád to pripomeniem, o skrytej privatizácii. Ide pritom o tvrdenia, ktoré nie sú podložené žiadnym právnym ani odborným záverom.
Pre Vašu informáciu, pán predseda NKÚ: o vstupe do tohto programu rozhodovali volené orgány miest a obcí na základe vlastného uváženia a vlastnej zodpovednosti. Nešlo o rozhodnutie jednotlivcov, ale o rozhodnutia demokraticky zvolených zastupiteľstiev a predstaviteľov samospráv.
Zarážajúce preto je, že Vašimi verejnými vyhláseniami sú priamo spochybňovaní, ba dokonca až kriminalizovaní nielen jednotliví primátori a starostovia, miest, ktoré menujete, na mne osobne a na meste Bardejov si dávate osobitne záležať, ale aj stovky volených zástupcov samospráv, ktorí o vstupe do programu rozhodovali. Ak by sme prijali Vami prezentovanú „logiku“ , znamenalo by to, že viac ako 150 starostov a primátorov a stovky delegátov valného zhromaždenia VVS nevedia posúdiť dôsledky svojich rozhodnutí, alebo zámerne konajú proti záujmom svojich miest a ich obyvateľov. A o tom ste skalopevne presvedčený azda iba Vy sám. ( Vlastne už sa toho bez poznania podstaty vecí chytil aj jeden „kandidát“, čo tiež svedčí o jeho kompetentnosti. Ale toho teraz nechajme tak).
Faktom je aj to, že mestá a obce, ktoré sa do programu zapojili, získali nový zdroj príjmov. Medzi nimi aj mesto Bardejov, ktoré verejne deklarovalo zámer využiť získané prostriedky na rozvojové investície v prospech svojich obyvateľov. Mesto Bardejov za dva roky získalo z programu viac ako 320-tisíc eur. Tieto finančné prostriedky boli použité na projekty a investície, ktoré slúžia obyvateľom mesta, vrátane tých najmenších. Pred vstupom do programu pritom samotné akcie vodární neprinášali mestám priamo žiadny finančný príjem. To, že takto získané peniaze si dávam vyplácať vo forme odmien, či robím z toho volebné „kortešačky“ je ďalšia vaša do neba volajúca lož.
Ďalšia zarážajúca skutočnosť je, že podľa oficiálneho vyjadrenia NKÚ úrad v rámci predmetnej kontroly nepreveroval dlhopisový program Voda spieva, neposudzoval riziká, ktoré by mohli viesť k priamej či skrytej privatizácii tejto alebo iných vodárenských spoločností, nepreveroval dlhopisový program Voda spieva a neposudzoval riziká jeho možného vplyvu na privatizáciu vodárenských spoločností. Napriek tomu Vy, pán Ľubomír Andrassy, vo verejnom priestore opakovane prezentujete závery o riziku skrytej privatizácie.
Rovnako zarážajúce je, že v decembri 2025, pred najkrajšími sviatkami roka, ste do viacerých samospráv poslali doslova šikanujúcu kontrolu, ktorá trvala niekoľko mesiacov a bola načasovaná do obdobia, keď mnohí zamestnanci čerpali dovolenky a museli sme ich stiahnuť do práce. Napriek Vašim , mediálne silným vyhláseniam, pán predseda NKÚ, však kontrola nepotvrdila tvrdenia, ktoré dlhodobo prezentujete na verejnosti.
Zarážajúce je aj to, že medzi terčmi Vašej kritiky sa pravidelne objavuje moje meno. Namiesto odbornej polemiky o ekonomických a právnych parametroch programu sa Vy, pán Andrassy, uchyľujete k osobným útokom a znevažovaniu. Takýto spôsob komunikácie neprispieva k hľadaniu pravdy ani k ochrane verejného záujmu.
Ak chcete pán Andrassy tvrdiť, že došlo k poškodeniu verejného majetku, mali by ste predložiť konkrétne dôkazy. Ak chcete hovoriť o privatizácii, mali by ste to preukázať, kto majetok získal, za akých podmienok a v čom spočíva strata verejnej kontroly.
Rovnako by ste mali vysvetliť, prečo opakovane narábate s hodnotou akcií vo výške 33 eur, ktorá je výsledkom nejakej analýzy a nie schválenou hodnotou , ktorá bola vypracovaná na základe odborných posudkov nezávislých renomovanými spoločností pôsobiacimi v tejto oblasti, odborníkmi Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktoré potvrdili trhovú hodnotu akcie na úrovni 13,99 eura. A o ktorú sme sa opierali aj pri našom stanovisku ku výsledkom spomínanej kontroly. Teda pán predseda, toto nie sú dojmy, ale vecne podložené skutočnosti. A napokon cena 13,28 € bola schválená valným zhromaždením VVS v júni 2023 ako výkupná cena vlastných akcií potrebná pre fungovanie programu Voda spieva. Program Voda spieva vznikol ako spôsob, ako získať kapitál na investície do vodárenskej infraštruktúry. Získané peniaze smerujú do obnovy a rozvoja.
Treba tiež pripomenúť pán predseda, že majetok mesta Bardejov sa za posledné dve desaťročia výrazne zvýšil. Kým v roku 2002 predstavoval 35,3 milióna eur, v roku 2026 dosahuje viac ako 118 miliónov eur. Fakty preto nenasvedčujú tomu, že by mesto hospodárilo nezodpovedne alebo poškodzovalo svoj majetok.
V demokratickej spoločnosti je kritika nevyhnutná. Musí však byť založená na faktoch, rovnakom metri a rešpekte k pravde. Ak sa z odbornej témy stane politická kampaň založená na opakovaní nepodložených obvinení a osobných útokov, prestáva slúžiť verejnému záujmu.
Vaše opakované konanie preto vyvoláva množstvo otáznikov. Poslaním inštitúcie, na ktorej čele stojíte rozhodne nie je osobné osočovanie, zavádzanie verejnosti, podsúvanie neprávd, znevažovanie práce iných, posilňovanie vlastného ega na úkor iných, či nekompetentnosť , ale dôsledné poznanie vecí, ktoré kontrolujete a verejne sa k ním vyjadrujete. Prečo a v záujme koho, na to si pred vlastným zrkadlom, musíte odpovedať Vy sám.
A možno za to všetko nemôžete, možno ste obeťou, ktorá iba musí postupovať podľa manuálu, ktorý Vám niekto napísal.
MUDr. Boris Hanuščak
primátor Bardejova
Aký je váš názor?
Najnovšie články

Z bývalých jaslí na Gerlachovskej vznikne zariadenie pre seniorov

Pri tragédii pri Hrabušiciach nehodu neprežil 57-ročný vodič

Študentky SOŠ beauty služieb ušili pre UNLP Košice hniezdočká pre bábätká (FOTO)




